Dorota Komuda - Augustyn


Psycholog, psychoterapeuta, Wrocław

Prywatny Gabinet Psychoterapii Psychoanalitycznej

Dla kogo jest psychoterapia psychoanalityczna.

Jest to szczególna technika psychoterapii, która nie jest przeznaczona do jakiegoś określonego rodzaju trudności. Jest pomocna w wielu problemach: nerwicach z różnymi objawami (fobie, stany lękowe, natręctwa itp.), w zaburzeniach osobowości, problemach w relacjach osobistych i kontaktach z ludźmi, trudnościach adaptacyjnych, depresjach a niekiedy w psychozach (choć wymagają one farmakoterapii).
Jednak muszą zaistnieć wskazania do takiego rodzaju psychoterapii.

Polecam psychoterapię psychoanalityczną osobom, które są ciekawe siebie. Ciekawe na tyle by wsłuchiwać się w swoje lęki i psychiczny ból aż "usłyszą wewnętrzne głosy", które go wywołują.
To jest trudny moment kiedy dowiadujemy się nowych rzeczy o sobie nie od terapeuty - ale sami - przeżywając w nowy sposób. Ta „Żywa Wiedza” jest trudniejsza niż porada, interpretacja albo nawet diagnoza terapeuty ale ma w sobie moc zmiany.

Istnieje rodzaj wiedzy, która niczego nie zmienia. Często latami myślimy o wciąż powtarzanych błędach i choć wiemy co źle robimy nie jesteśmy w stanie niczego zmienić. Nawet czasami znamy ich źródła i to również nie pomaga. Często opanowujące nas emocje biorą górę, mimo, że rozumiemy, że są one nieuzasadnione lub szkodliwe.
To są sytuacje, w których brakuje głębszego doświadczania tego co wiemy powierzchownie. Dla ludzi, którzy są ciekawi i podejmą to wyzwanie jest to nieoceniona pomoc.